सङ्गीत को मुल बाटोमा एक यात्राी – खगेन्द्र यक्सो IN MUSICAL CROSS ROAD – A TRAVELER KHAGENDRA YAKSO

0
353

 – यादव कुमार भट्टराई 

खासगरी पूर्वेली लोकभाकामा धेरैका आदर्श अनि प्रेरक सर्जक – कलाकार खगेन्द्र यक्सोले भरखरै आफ्नो नयाँ गीत ‘मूलबाटोमा’ को भिडियो सार्वजनिक गरेका छन् । हुन त उनको परिचय लोकभाकामा मात्र सीमित छैन । आधुनिक सङ्गीतमा समेत उनको सिर्जनशीलता र लोकप्रियताको गर्विलो उचाई बनिसकेको छ । तथापि आजको सन्दर्भ लोकगीत भएकोले यहाँ लोक सङ्गीतको पाटोमा मात्र चर्चा गर्ने जमर्को गरिएको छ ।

गुराँसको राजाधानी मानिएको तेह्रथुम, ताप्लेजुङ् र सङ्खुवासभाको सङ्गम स्थल तीनजुरे, मिल्के, मिल्के गुफा चौकी तिरको अत्यन्तै रमणीय पर्यटकीय स्थलमा छायाङ्कन गरिएको यो गीत पूर्वको लोकप्रिय पालाम भाकामा तयार पारिएको छ । यो गीत २०६८ सालतिर तमोर खोलाको यात्राका क्रममा सङ्कलन गरिएको कुरा खगेन्द्रले बताए । प्रशस्तै समय र लगानी  गरी मेहेनत गरिएको यो गीतको शब्दले ताप्लेजुङको तमोर खोलाको मुन्धुमी साँस्कृतिक र सामाजिक पक्षलाई कलात्मक ढङ्गले प्रस्तुत गरेको छ । ‘भिडियोको मूल आशय भनेको पर्यटन प्रबर्धन नै हो । प्राकृतिक सौन्दर्य लगायत तेह्रथुमकै लालिगुराँस नगरपालिकामा नव निर्मित याक्थुङ लिम्बू जातिको मुन्धुमी धार्मिक – ऐतिहासिक  महत्वको चो लुङ पार्कको सुन्दरतालाई समेत भिडियोमा कैद गरिएकोले यो म्युजिक भिडियोको बेग्लै महत्व छ’ गीतका सङ्कलक – गायक खगेन्द्र यक्सो भन्छन् । 
मेघराज मगरातीले खिचेको यो भिडियोमा दीप केरुङ र याम निङ्वा मुख्य भूमिकामा देखिएका छन् भने खगेन्द्र यक्सो आँफैले निर्देशन सम्हालेका छन् । युट्युब च्यानल ‘युमा आर्ट्स’ मा हेर्न सकिने यो म्युजिक भिडियोमा थानाहाङ लिम्बू, नर्वदा लिम्बू, दिलिप फुरुम्बो, दिलु याक्खा लागायतका कलाकारहरुलाई समेत देख्न सकिन्छ । वनभोज जाँदा समूहका साथी सङ्गी मिलेर धान नाचेको कथालाई बुनेर भिडियो तयार पारिएको छ ।  खगेन्द्र यक्सोको शव्द तथा सङ्गीत रहेको यो गीतको म्युजिक एरेन्ज टेकेन्द्र यक्सोले गरेका हुन् भने खगेन्द्र यक्सो र डेनी इम्सोङले स्वर दिएका छन् ।

‘३४/३५ सालदेखि पालाम, हाकपारे र सङ्गिनीको माधुर्यताको रस पान गर्न थालें । ४४/४५ मा आफैं लय पछ्याउन थालें । अनि ५४/५५ मा औपचारिक यात्रा सुरु भयो गीति एल्बम ‘धुलो लाग्छ कि’ बाट’ खगेन्द्रले आफ्नो सङ्गीतसँगको साइनो र यात्राबारे प्रष्ट पारे । ‘२०६० देखि यूमा आर्ट्स नामक म्युजिक कम्पनी खोलेर आज ७५/७६ सम्म आईपुग्दा यथार्थमा उनी स्वयम् र उनका गीत – सङ्गीतहरु मूलबाटो सावित भएका छन् । शव्द सङ्कलनमा मौलिकता र यात्रा विशेषका साँस्कृतिक र प्राकृतिक सौन्दर्यलाई कलात्मक ढङ्गले सिंगार्न मन पराउने यक्शोले कथेका लय – शब्द पूर्वेली गीत – सङ्गीतमा अब्बल मानिन्छन् । उनी जताजता घुम्छन् शब्द बोकेर फर्कन्छन् । उदाहरणका लागि ‘चुङ्वा दोभान’, ‘माघेनी मेला’, ‘खरङ्वा खोला’,  ‘भन्ज्याङ चौतारी’, ‘मूलबाटे कान्छा’ जस्ता अनेकौं लोकप्रिय गीतको नाम लिन सकिन्छ । मेलोडी किङ, अर्ग्यानिक गायक जस्ता उपनामबाट समेत चिनिने खगेन्द्रका गीत – सङ्गीत पछ्याएर  देश – विदेशका प्रोग्रामहरुमा मनग्गे आम्दामी गर्ने र उनलाई आफ्नो आदर्श र प्रेरक व्यक्ति मान्ने गायक – गायिकाहरु पनि प्रशस्तै छन् ।  ।

खगेन्द्र काल्पनिक भन्दा पनि सामाजिक, यथार्थपरक एवं ठेट र मौलिक शब्दहरुमा कलात्मक रङ्ग भरेर प्रस्तुत गर्न माहिर मानिन्छन् । सँगैका चलेका दौंतरी गायकहरु कता छन् ! तर उनको गति र लय तीन दशकदेखि अविरल बगिरहेको छ । उनले कोरेका गोरेटोहरु सडक भएका छन् । उनले रोपेका साङ्गीतिक बिरुवाहरु विशाल वृक्ष बनेका छन् । जसको उर्जाशील शितलताले नयाँ पिंढीलाई गन्तव्यमा पुग्नका लागि ताजगी दिँदै आएको छ । उनी नयाँ पुस्ताका लागि मूलबाटो बनेका छन् l

with video

SHARE
Next articleसिङ्गौरी एक करोड चालिश लाख बढी अर्ज्ञानीक दर्शक- More than 14 MILLION ORGANIC VIEWERS
Yuma World Welcome to Yuma Cassette & Culture Center Pvt. Ltd. Maitidevi Katmandu, Nepal is a leading Music destination dedicated to bring you Melody and a complete satisfaction and entertain. To preserve folk tunes and Cultural phenomenon of whole Nepalese society this is only one identity in the world For us it is our idea, our soul, our inspiration and our destination. So you should see that Yuma is not for Commercial view. You Could share about Musical Ideas, techniques, Musical Knowledge, Music arrangements and especially this office Yuma is related to song's CD, VCD, DVD Production, Recording, Music Video Making, Documtary Making, Film Making etc. Not only success but to be expert is main motto of Yuma. . Yuma Cassette & culture Center Pvt. Ltd. (Yumaworld.com) offers, if you've best and touchy cultural tunes then that would be recorded in free-of-charge. We pledge to provide Music composers, singers and artists with the imperious proposition of reaching a highly targeted Musical Melody and a complete satisfaction and entertain. We also bring you art, Musical news, Musical events, seminars, polls, discussions etc. Our primary objective is to bring "new musical touch, test or composition as it happens in this field. Our important other objective is to make our cultural Music community for all Nepali people around the world. We obtain quality, cultural touch music in different ways. We have our own professionals who are actively out in the field to collect or research to bring you the ancient cultural Melody and A superb indication of our commitment in the Nepali music field is that to preserve Our Cultural heritage especially Music. Yuma' The very word evokes an image of feminine who symbolizes as God and creator of this beautiful world or represents devine power of Goddess or some how as religion also especially in yakthung (Limbu) Culture. Yuma is related to the existence of this Universe so we’ve to understand that Yuma is not only Goddess or religion but also a Philosophy and Ideology which is very much related to the Nature and depends on 'Mundhum'. Yuma is a type of arts also in which well depicted to existence of this world and helps us to know about whole nature and animals life. Only White flower, eggs and fruits needs to worship Yuma which represents Peace and Love. Yuma Established In 2003

LEAVE A REPLY